Historie

Robert Baden-Powell

Světový zakladatel skautingu se narodil 22. 2. 1857 v Londýně.

V dospělosti působil jako voják v Africe v Mefekingu.

Po návratu do Anglie se Powell stal pro mnoho chlapců hrdinou. Vydal několik příruček pro zvědy, které ale nadchly i obyčejné chlapce.

Rozhodl se využít svých zkušenost a v létě roku 1907 uspřádal tábor asi pro 20 chlapců na ostrově Brownsea. Zde vznikla i myšlenka skautingu a tak byl v lednu roku 1908 oficiálně založen. Téhož roku napsal i svou příručku Skauting For Boys (Skauting pro chlapce). Kniha ale oslovila také dívky a ty se roku 1909 ukázaly na setkání skautů. Tak vznikly první dívčí oddíly (nejprve je vedla Powellova sestra Agnes, později manželka Olave). Ta se později stala první a také poslední náčelní skautek. Skautky si zvolily za svůj znak trojlístek na modrém podkladu. Myšlenka skautingu se rozšířila do celého světa a roku 1920 se konalo první mezinárodní Jamboree, které se opakuje každé čtyři roky.

Powellova manželka Olave se narodila o 32 let mladší. Protože oba měli narozeniny 22.2. zvolili si tento den Dnem sesterství. Powell umírá roku 1941 na své farmě v Keni.

 

Olave Baden-Powell : London Remembers, Aiming to capture all memorials in London

RBP a Olave

3. oddíl skautů Junák Dvůr Králové nad Labem - Zakladatelé a osobnosti skautingu - Agnes Baden-Powellová

Agnes

 

Ernest Thompson Seton

Skauting je ovlivněn ještě jedním významným myšlenkovým proudem, jehož zakladatelem je E.T. Seton.

Narodil se roku 1860 v USA. Byl to spisovatel, malíř a přírodovědec.

Inspiroval se životem indiánů a v roce 1902 založil hnutí Woodcraft Indians.

S mladými kluky se učil přežívat v přírodě a poznávat ji. Mezi jeho nejznámější knihy patří Kniha lesní moudrosti.

Ernest Thompson Seton | American writer | Britannica

 

 

Skauting v ČR

Zakladatelem skautingu u nás byl Antonín Benjamin Svojsík. Ten se narodil 5. 9. 1876 v Praze. Byl profesorem tělocviku.

Roku 1911 Svojsík odjel do Anglie, aby poznal skauting zblízka. Po svém návratu ho přizpůsobil českým poměrům a přeložil Skauting For Boys do češtiny. Roku 1912 A.B.S. vydává Základy junáctví a pořádá tábor ve Vorlovských lesích. Čeští skauti si za svůj znak zvolili lilii se štítkem a psí hlavou. Svojsík umírá roku 1938 a je pohřben na Vyšehradě.

Roku 1915 byl založen první dívčí oddíl u nás a vyšlo první číslo časopisu Junák. Český skaut byl rozpuštěn celkem třikrát. V roce 1940 byl rozpuštěn německými nacisty, znovu obnoven roku 1945. Další zákaz roku 1950 trval dlouhých 18 let do obnovení roku 1968. Potřetí a naposledy byl zakázán roku 1970, obnoven 1989.

Antonín Benjamín Svojsík – Gewiki

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *